Вступ до омріяного закладу освіти — це те, заради чого цьогоріч реєструватимуть електронні кабінети, складатимуть НМТ і проходитимуть співбесіди й творчі конкурси, а потім схвильовано шукатимуть своє прізвище в рейтингових списках.
Запитання № 1. Які етапи має вступна кампанія?
1. Реєстрація особистого електронного кабінету вступника/-ці на сайті ЄДЕБО – з 1 липня.
2. Подання заяви на участь у творчих конкурсах і співбесідах – з 3 липня до:
-10 липня, 18:00 – для тих, хто вступає на бюджет чи контракт;
-25 липня, 18:00 – для тих, хто вибрав навчання виключно за контрактом.
3. Творчі конкурси та співбесіди – з 7 липня до 18 липня.
-Із 31 липня – для тих, хто вибрав виключно контрактну форму навчання.
4. Реєстрація заяв на участь у конкурсному відборі – з 19 липня до 31 липня, 18:00.
5. Оприлюднення рейтингових списків:
-не пізніше ніж 5 серпня – для тих, хто вступає на бюджет;
-з 9 серпня – для тих, хто за результатами творчих конкурсів чи співбесід хоче вступити на контракт.
6. Підтвердження бажання навчатися на бюджеті та виконання вимог до зарахування – до 8 серпня, 18:00.
7. Зарахування на бюджет – не пізніше за 10 серпня.
8. Переведення на вакантні бюджетні місця – не пізніше ніж 18 серпня.
9. Зарахування на контракт – щонайпізніше 30 серпня.
Запитання № 2. У чому специфіка вступу-2023?
Усюди, де це можливо, вступні випробування проведуть до реєстрації заяв вступників.
Громадяни Польщі можуть вступати до українських закладів на тих самих умовах, що й українці. Для вступу замість результатів НМТ або ЗНО використовують результати egzamin maturalny (матурального іспиту).
Квота-3, квота-4 і сільський коефіцієнт не діятимуть.
Середній бал у раніше отриманому документі про освіту не вплине на конкурсний бал.
Не можна вибрати співбесіду замість творчого конкурсу.
Учасники бойових дій не мусять відшкодовувати кошти за попереднє незавершене навчання для навчання в новому ЗВО.
Запитання № 3. Де шукати інформацію про вступ?
Актуальну інформацію можна знайти на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки України, Українського центру оцінювання якості освіти, ДП «Інфоресурс».
Перелік спеціальностей кожного з українських ЗВО можна переглянути на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), а Хмельницького національного університету ТУТ.
ЗВО створюють консультаційні центри при приймальних комісіях, щоб допомагати вступникам під час реєстрації особистого електронного кабінету та подання заяв. Тому з цих питань можна звертатися до працівників консультаційних центрів. Контакти приймальних комісій можна знайти в конкурсних пропозиціях на сайті ЄДЕБО та власне в електронному кабінеті вступника при поданні заяви, а контакти консультаційного центру – в конкретному ЗВО. Констультаційний центр Хмельницького національного університету розташовуватиметься в аудиторії №103 навчального корпусу №3 (вул.Інститутська,11)
Якщо маєш додаткові запитання, звертайся на консультаційну телефонну лінію МОН за номером 0 (800) 50-45-70 або пиши на електронну скриньку vstup2022@mon.gov.ua.
Запитання № 4. Які документи потрібні для вступу?
Під час реєстрації електронного кабінету вступника/-ці потрібен документ про попередню освіту, який є в реєстрі на сайті. З цього реєстру також треба додати в кабінет інші свої документи про освіту, які знадобляться для вступу.
Вступник/-ця має підстави для спеціальних умов участі у вступній кампанії, а в державних реєстрах немає документів, які б це підтвердили? У такому разі ще до подання першої заяви треба особисто звернутися до одного з вишів або написати на його електронну скриньку й надати ці документи на перевірку. Тоді в ЄДЕБО створять для вступника/-ці картку фізичної особи та завантажать туди скановані копії цих документів.
Опісля через електронний кабінет вступника/-ці за потреби подають заяву на участь у співбесіді чи творчому конкурсі, а також заяву на участь у конкурсному відборі. Як виняток лише паперові заяви подають:
-іноземці та люди без громадянства, крім тих, що мають посвідку про постійне проживання в Україні;
-ті, хто має іноземний документ про освіту;
-вступники, чий документ про освіту виготовлений не за допомогою фотополімерних технологій (для документів про освіту, що видані до 2000 року);
-ті, хто подає заяву раніше або, навпаки, пізніше за строки роботи електронних кабінетів вступників.
Під час подання заяви в паперовій формі належить особисто пред’явити оригінали та надати приймальній комісії копії:
-одного з документів, що посвідчують особу, передбаченого Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;
-військово-облікового документа (для військовозобов’язаних — військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного/-ї, а для призовників — посвідчення про приписку до призовних дільниць);
-документа про попередню освіту, на основі якого вступають, якщо інформація про нього не зберігається в ЄДЕБО.
Крім того, треба надати 6 кольорових фотокарток розміром 3 × 4 см, а також пред’явити оригінали документів, які підтверджують право на зарахування за спеціальними умовами.
Якщо потрібні додаткові документи через особливості вступу на певний фах, то їхній перелік виш наводить у затверджених правилах прийому, цей перелік можна знайти на офіційному вебсайті кожного закладу.
Запитання № 5. Як подавати документи вступникам, що нині за кордоном?
Цьогоріч весь документообіг для зарахування на навчання відбувається онлайн — через електронний кабінет вступника/-ці. І виші, і заклади ФПО пропонують надати заяви та пакет необхідних документів в електронному вигляді. Після оприлюднення рейтингових списків можна так само підтвердити вибір місця навчання в електронному кабінеті з накладанням кваліфікованого електронного підпису. Цим же підписом треба скористатися для дистанційного укладання контракту з вибраним вишем.
Запитання № 6. Кому цьогоріч пропонують пільги?
Взяти участь у конкурсному відборі за результатами співбесіди замість НМТ (творчого конкурсу) або скористатися спеціальними умовами вступу за квотою-1 можуть:
-люди, яких визнали постраждалими учасниками Революції гідності, учасниками бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема ті, хто проходить військову службу (крім військовослужбовців строкової служби);
-ті, кому відмовили в реєстрації або створенні умов для участі в НМТ 2023 року;
-люди з інвалідністю, які 2023 року не брали участі в основних і додаткових сесіях НМТ через захворювання або патологічний стан, які є в Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом № 1027/900.
Крім того, за квотою-1 спеціальні умови під час вступу мають:
-люди з інвалідністю, які 2023 року брали участь в основних та додаткових сесіях НМТ і які мають захворювання або патологічний стан з Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженого наказом № 1027/900;
-діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, вступники з цієї категорії.
Вступити на навчання в разі позитивної оцінки лише творчого конкурсу або співбесіди можуть:
-люди з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
-ті, хто за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має таке право;
-люди з інвалідністю, яким органи охорони здоров’я та соціального захисту населення рекомендують не відвідувати заклад освіти.
Повний перелік пільг є в Порядку прийому для здобуття вищої освіти в 2023 році.